Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 488 výsledků:
Případ publikován 26.10.2023
Uganda přijala drakonický zákon proti homosexualitě. Za jeho porušení hrozí až trest smrti
Ugandský prezident schválil v květnu 2023 kontroverzní zákon, který kriminalizuje vztahy mezi osobami stejného pohlaví. Za jeho porušení hrozí lidem desítky let vězení, doživotí, nebo dokonce trest smrti. Od přijetí zákona došlo v Ugandě k nárůstu násilí vůči LGBTI+ komunitě. Ugandská vláda musí zákon zrušit a zajistit LGBTI+ lidem dostatečnou ochranu jejich práv.
Případ publikován 28.9.2023
Bojovala proti korupci a beztrestnosti v Guatemale a skončila kvůli tomu ve vězení. Tato petice již není aktivní.
Claudia Gonzáles, obránkyně lidských práv a právnička bojující s korupcí a beztrestností v Guatemale, byla 28. srpna 2023 zatčena a umístěna do vazby. Čelí obvinění, která nemají pevný právní základ, a panují obavy, že soudní proces bude zmanipulovaný. Úřady se Claudii očividně snaží umlčet, podobně jako další bojovníky za lidská práva. Po podmínečném propuštění dne 16. listopadu 2023 zůstává Claudia v domácím vězení. Případ guatemalské právničky dál sledujeme.
Případ publikován 26.9.2023
Na sociálních sítích měl deset sledujících. Přesto ho za příspěvky na nich odsoudili k trestu smrti. Pomůžete?
V Saúdské Arábii byl k trestu smrti odsouzen bývalý učitel Mohammad bin Násir al-Ghamdí. Trest si vysloužil za to, že na sociálních sítích kritizoval saúdského krále a požadoval propuštění nespravedlivě uvězněných duchovních představitelů. Ghamdí však pouze uplatňoval své základní právo na svobodu slova. Podepište petici za jeho propuštění.
Případ publikován 16.9.2023
Nespravedlivě vězněná bangladéšská studentka byla v listopadu 2023 propuštěna na kauci. Tato petice již byla uzavřena
Khadijatul Kubra byla od srpna 2022 držena ve vazbě, protože během webináře, který pořádala, jeden z účastníků kritizoval bangladéšskou vládu. Přestože jí bylo v době zatčení 17 let, policie s ní jednala jako s dospělou, týden dokonce musela strávit v cele s lidmi odsouzenými k trestu smrti. Dne 16. listopadu 2023 byla propuštěna na kauci.
Případ publikován 14.9.2023
Ztráta domova kvůli změně klimatu
Případ publikován 14.9.2023
Genocida za podpory sociálních sítí
Případ publikován 14.9.2023
Odsouzena za pomoc k bezpečné interrupci
Případ publikován 14.9.2023
10 let vězení za odhalení mučení a zmanipulovaných soudů
Případ publikován 14.9.2023
Postavila se převratu, hrozí jí roky vězení
Případ publikován 14.9.2023