Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 489 výsledků:
Případ publikován 13.6.2022
Nahradila cenovky protiválečnými hesly, hrozí jí až deset let vězení
Případ publikován 13.6.2022
Paraguay nedovoluje transgender lidem změnu jména, jejich napadání ale toleruje
Případ publikován 13.6.2022
Za kritiku uhelné elektrárny skončil ve vězení
Případ publikován 13.6.2022
Pět let vězení pro kubánského umělce za obranu svobody
Kubánský umělec Luis Manuel Otero Alcántara je dlouholetým bojovníkem za svobodu projevu a důležitou postavou protestního Hnutí San Isidro. Možnost vyjadřování vlastního názoru je na Kubě razantně omezována represivním dekretem č. 349, který dovoluje režimu cenzurovat umělce a jejich tvorbu. Také díla Luise Manuela byla úřady zabavena. Když začal na protest držet hladovku, zatkla ho policie. Poté, co byl propuštěn, ho začaly bezpečnostní orgány intenzivně sledovat.
Případ publikován 13.6.2022
Za nesouhlas s vládou skončili bratři ve vězení, jeden z nich byl popraven
Případ publikován 10.6.2022
Zákaz vycestování ze země jako snaha o umlčení obránců lidských práv. Nenechme to tak!
Přestože Saúdská Arábie v posledních letech usilovně pracuje na zlepšení svého obrazu doma i ve světě, jsou tamní obránci lidských práv, pokojní aktivisté a novináři stále svévolně zadržováni, odsuzováni a je jim zakazováno vycestování. Mnozí z nich nesmějí opustit zemi ještě několik let po odpykání trestu a propuštění z vězení.
Případ publikován 2.6.2022
Propusťte novináře a vězně svědomí Merzouga Touatiho!
Alžírský novinář Merzoug Touati byl odsouzen k ročnímu vězení a pokutě za příspěvky na Facebooku, v nichž kritizoval špatné podmínky, které panují v tamních věznicích. Touati ve vězení začal držet protestní hladovku a podle zpráv rodiny se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil.
Případ publikován 19.5.2022
Organizátorce akce k uctění obětí masakru na náměstí Nebeského klidu hrozí deset let vězení. Pomůžete?
Hongkongská prodemokratická aktivistka a právnička Chow Hang-tung byla na základě sporného zákona o národní bezpečnosti obviněna z „podněcování k podvratné činnosti“ a hrozí jí až deset let vězení. Chow Hang-tung pravidelně organizovala vzpomínkovou akci k uctění obětí masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989.
Případ publikován 15.5.2022
Íránská aktivistka a držitelka Nobelovy ceny za mír si odpykává třináctiletý trest.
Narges Mohammadiová je obránkyně lidských práv z Íránu. Za své aktivity na podporu práv žen a kampaň proti trestu smrti byla několikrát odsouzena a uvězněna. V současné době si odpykává třináctiletý trest v nechvalně proslulé věznici Evin. V roce 2023 obdržela Nobelovu cenu za mír. Má zakázaný veškerý kontakt s rodinou. V srpnu 2024 byla dozorci hrubě zbita kvůli účasti na pokojném protestu proti trestu smrti přímo v prostorách věznice.
Případ publikován 10.5.2022
Skvělá zpráva: Alexandra Skočilenko je na svobodě!
Aktuálně k případu: Ruská umělkyně Alexandra Skočilenko je volná. Skočilenko v březnu 2022 v supermarketu v Petrohradě nahradila cenovky u zboží za letáčky s protiválečnými informacemi a hesly. Kvůli tomu byla zatčena a obviněna z „veřejného šíření vědomě nepravdivých informací o použití ruských ozbrojených sil“. Odsouzena byla k sedmiletému trestu. Dne 1. srpna 2024 byla propuštěna na svobodu v rámci výměny vězňů.