Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.

akce
© Amnesty International
Česká republika
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Více informací...

akce

akce

akce
nalezeno 503 výsledků:

Případ publikován 26.10.2022
Vězení s přísnějším režimem, samotka, tresty a šikana – v těchto podmínkách si manžel lídryně běloruské opozice odpykává osmnáctiletý trest. Pomůžete?
Sjarhej Cichanouski je populární bloger, významný kritik Lukašenkova režimu a manžel vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské. V květnu 2020 byl svévolně zatčen a na základě vykonstruovaných obvinění následně odsouzen k osmnácti letům vězení. Vězeňská správa ho soustavně trestá za údajná porušení předpisů. Sjarhej je tak vystavován podmínkám, které se rovnají krutému, nelidskému a ponižujícímu zacházení. Sjarhej Cichanouski je vězněn kvůli svému pokojnému politickému aktivismu, a proto musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Případ publikován 21.10.2022
Po dvou letech od úmrtí čtrnáctileté dívky z Nigérie na následky znásilnění se její rodina stále nemůže domoci spravedlnosti. Pomůžete?
Čtrnáctiletá studentka Keren-Happuch Akpagher z Nigérie zemřela v červnu 2021 na následky znásilnění, které utrpěla v internátní škole. Její rodina se od té doby snaží domoci spravedlnosti a náležitého vyšetření Kerenina úmrtí. Nigerijské úřady ovšem vyšetřování ztěžují, zpomaluje ho i škola, která policii odmítla poskytnout kamerové záznamy. Připojte se k výzvě nigerijským úřadům, aby Kereninu smrt konečně patřičně prošetřily a pohnaly pachatele před soud.

Případ publikován 18.10.2022
Egypt trestá vězením kritiky režimu i jejich právníky. Zastaňte se jich!
V roce 2021 poslal po hrubě nespravedlivém procesu egyptský soud na pět let do vězení prominentního britsko-egyptského aktivistu, blogera a kritika režimu Alaa Abd el-Fattaha, jeho právník Mohamed Baker dostal čtyřletý trest. Baker byl v červenci 2023 propuštěn na základě prezidentské milosti. Alaa Abd el-Fattah měl být propuštěn v září 2024, ale dál zůstává nespravedlivě ve vězení.

Případ publikován 4.10.2022
Kvůli příspěvkům na sociálních sítích hájících práva žen ji soud poslal na 34 let do vězení. Pomůžete? Tato petice již byla uzavřena
Dne 9. srpna 2022 odsoudil Specializovaný trestní soud v saúdském hlavním městě Rijádu po hrubě nespravedlivém procesu saúdskou aktivistku a akademičku Salmu aš-Šiháb ze šíitské menšiny k třiceti čtyřem letům vězení a následnému zákazu vycestování ze země po dobu třiceti čtyř let. V únoru 2025 byla Salma aš-Šiháb po třech letech strávených ve vězení, propuštěna na svobodu.

Případ publikován 27.9.2022
Brutální potlačování protestů v Íránu po smrti mladé ženy nadále pokračuje. Pomozte ho zastavit
Rozsáhlé protesty v Íránu vyvolané smrtí 22leté Mahsy Amíní jsou brutálně potlačovány íránskými bezpečnostními silami. Přidejte se k výzvě k jejich zastavení.

Případ publikován 22.9.2022
Devatenáct mužů z Guantánama mělo být propuštěno, přesto dál zůstávají ve vězení. Pomůžete?
Z třiceti šesti mužů zadržovaných na americké vojenské základně v zátoce Guantánamo na Kubě jich devatenáct mělo být propuštěno, přesto dál zůstávají ve vězení.

Případ publikován 6.9.2022
Zimbabwské nevládní organizace v ohrožení kvůli spornému zákonu. Podpořte je
Zimbabwská vláda zveřejnila sporný návrh zákona o nevládních organizacích. Pokud bude schválen, hrozí některým organizacím kriminalizace jejich práce, nucené ukončení činnosti, nebo dokonce vězení. V říjnu 2024 byl zákon schválen Senátem a čeká se na jeho podepsání prezidentem Emmersonem Mnangagwou.

Případ publikován 26.8.2022
Tři právníci zbaveni způsobilosti kvůli svým lidskoprávním aktivitám na okupovaném Krymu. Pomůžete?
Krymští právníci Lilja Gemedži, Rustem Kjamiljov a Nazim Šejchmambetov byli zbaveni způsobilosti k právním úkonům v odvetě za jejich práci v oblasti lidských práv na Krymu, kde zastupovali klienty v politicky motivovaných případech.

Případ publikován 12.7.2022
Deset let ve vězení na Sibiři. Ukrajinský občan v Rusku nespravedlivě odsouzen za špionáž. Pomůžete?
Ukrajinský občan Oleksandr Marčenko (Oleksandr Marchenko) si od listopadu 2020 v Rusku odpykává desetiletý trest za špionáž. V prosinci 2018 byl unesen a mučením donucen k přiznání. Marčenko prodělal rakovinu štítné žlázy a má četné zdravotní problémy. Ruské úřady mu odpírají lékařskou péči, kterou naléhavě potřebuje, což představuje riziko pro jeho život a může se rovnat mučení. Čelí také případům šikany, svévolných trestů a výhrůžek ze strany vězeňské správy.

Případ publikován 30.6.2022
Čínská novinářka a aktivista za pracovní práva odsouzeni za pokojný aktivismus. Podpořte je podpisem petice
V září 2021 byla v Číně zadržena aktivistka hnutí #MeToo, novinářka Sophia Chuang Süe-čchin a aktivista za pracovní práva Wang Ťien-ping. Oba byli obviněni z „podvracení státní moci“. V červenci 2024 byla Sophia Chuang Süe-čchin odsouzena k pětiletému trestu vězení, Wang Ťien-ping si odsedí tři a půl roku.