Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 489 výsledků:
Případ publikován 3.2.2023
Dvakrát ho odsoudili k trestu smrti. Mladík z Íránu si ale zaslouží spravedlivý soud. Zastaňte se ho.
Mohammad Ghobadlou, 22letý mladík z Íránu, byl ve dvou hrubě nespravedlivých soudních procesech odsouzen ke dvěma trestům smrti. Ve vazbě byl opakovaně bit a nucen k doznání. Ghobadlou trpí závažným duševním onemocněním a podle mezinárodního práva by kvůli tomu k absolutnímu trestu neměl být vůbec odsouzen. Podepište petici a podpořte Amnesty v úsilí dosáhnout zrušení obou udělených trestů smrti.
Případ publikován 16.1.2023
Při protivládních protestech zemřely v Peru desítky lidí. Pomůžete?
V Peru od prosince 2022 probíhají protesty kvůli vleklé politické krizi. Po incidentu ve městě Juliaca 9. ledna 2023, kdy zemřelo přinejmenším osmnáct lidí, si protesty vyžádaly již na padesát obětí. Desítky dalších protestujících byly zraněny. Připojte svůj podpis k petici a požadujte okamžité zastavení používání nepřiměřeného násilí proti pokojným protestujícím.
Případ publikován 9.1.2023
Zatýkání, mučení a věznění protestujících, nálety na civilisty nebo obnovené popravy. Situace v Myanmaru se nezlepšila. Pomůžete?
Myanmarská armáda je u moci od vojenského převratu v únoru 2021. V zemi bylo obnoveno provádění poprav a nejméně 16 000 lidí bylo zatčeno. Letecké nálety proti skupinám obyvatelstva způsobily smrt více než 2 300 civilistů a donutily statisíce lidí k opuštění svých domovů. Zahraniční společnosti nadále dováží do země letecké palivo, které armáda zneužívá pro letecké údery. Přidejte se k petici a požadujte zesílení tlaku mezinárodního společenství na Myanmar.
Případ publikován 28.11.2022
Ruské síly na Ukrajině nutí civilisty k přesunu do jiných okupovaných oblastí nebo přímo do Ruska, v některých případech i oddělují děti od rodin. Pomůžete?
Rusko násilně deportuje civilisty a civilistky z Ukrajiny, a to včetně dětí. Dopouští se tím válečných zločinů a pravděpodobně i zločinů proti lidskosti. Lidé před přesuny na Ruskem okupovaná území nebo přímo do Ruska musejí projít takzvanou „filtrací“. Jsou vyslýcháni, prohledáváni, svévolně zadržováni a někteří z nich mučeni. Připojte se k petici za okamžité ukončení tohoto zločinného chování.
Případ publikován 7.11.2022
Tři lidé z Íránu jsou v ohrožení soudem nařízeného oslepení. Pomůžete?
Třem vězňům – dvěma mužům a jedné ženě – bezprostředně hrozí soudem nařízené oslepení jako trest na základě zásady qisas neboli „oko za oko“. Odsouzení již kvůli tomu byli přemístěni do věznice v Teheránu, která je na výkon podobných trestů vybavena. Pomozte nám zastavit tento nelidský trest.
Případ publikován 28.10.2022
Žádáme spravedlnost pro oběti a ochranu lidských práv LGBTI+ komunity na Slovensku. Přidejte se
Dne 12. října zastřelil útočník před bratislavským klubem, kde se schází LGBTI+ komunita, 27letého Juraje a 23letého Matúše. Vražedný útok policie vyšetřuje jako teroristický čin. Vyzvěte s námi slovenskou vládu, aby přijala účinná opatření, která by útokům z nenávisti v budoucnu zabránila.
Případ publikován 26.10.2022
Vězení s přísnějším režimem, samotka, tresty a šikana – v těchto podmínkách si manžel lídryně běloruské opozice odpykává osmnáctiletý trest. Pomůžete?
Sjarhej Cichanouski je populární bloger, významný kritik Lukašenkova režimu a manžel vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské. V květnu 2020 byl svévolně zatčen a na základě vykonstruovaných obvinění následně odsouzen k osmnácti letům vězení. Vězeňská správa ho soustavně trestá za údajná porušení předpisů. Sjarhej je tak vystavován podmínkám, které se rovnají krutému, nelidskému a ponižujícímu zacházení. Sjarhej Cichanouski je vězněn kvůli svému pokojnému politickému aktivismu, a proto musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.
Případ publikován 21.10.2022
Po dvou letech od úmrtí čtrnáctileté dívky z Nigérie na následky znásilnění se její rodina stále nemůže domoci spravedlnosti. Pomůžete?
Čtrnáctiletá studentka Keren-Happuch Akpagher z Nigérie zemřela v červnu 2021 na následky znásilnění, které utrpěla v internátní škole. Její rodina se od té doby snaží domoci spravedlnosti a náležitého vyšetření Kerenina úmrtí. Nigerijské úřady ovšem vyšetřování ztěžují, zpomaluje ho i škola, která policii odmítla poskytnout kamerové záznamy. Připojte se k výzvě nigerijským úřadům, aby Kereninu smrt konečně patřičně prošetřily a pohnaly pachatele před soud.
Případ publikován 18.10.2022
Egypt trestá vězením kritiky režimu i jejich právníky. Zastaňte se jich!
V roce 2021 poslal po hrubě nespravedlivém procesu egyptský soud na pět let do vězení prominentního britsko-egyptského aktivistu, blogera a kritika režimu Alaa Abd el-Fattaha, jeho právník Mohamed Baker dostal čtyřletý trest. Proti rozsudku se nelze odvolat. Oba jsou drženi v nelidských podmínkách v malých celách bez postelí i matrací a platí pro ně přísnější pravidla než pro ostatní vězně. Alaa Abd el-Fattah začal na protest proti nespravedlivému trestu a krutým podmínkám držet hladovku a jeho zdravotní stav je velmi vážný.
Případ publikován 4.10.2022
Kvůli příspěvkům na sociálních sítích hájících práva žen ji soud poslal na 34 let do vězení. Pomůžete?
Dne 9. srpna 2022 odsoudil Specializovaný trestní soud v saúdském hlavním městě Rijádu po hrubě nespravedlivém procesu saúdskou aktivistku a akademičku Salmu aš-Šiháb ze šíitské menšiny k třiceti čtyřem letům vězení a následnému zákazu vycestování ze země po dobu třiceti čtyř let.