Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 489 výsledků:
Případ publikován 3.1.2022
Studentům íránské technické univerzity hrozil trest smrti, nakonec je soud poslal na šestnáct let do vězení. Pomůžete?
Dva elitní studenti íránské technické univerzity byli od dubna 2020 svévolně zadržováni a hrozilo jim, že budou v hrubě nespravedlivém procesu na základě falešných obvinění odsouzeni k trestu smrti. Íránský soud je v dubnu 2022 poslal na šestnáct let do vězení.
Případ publikován 30.11.2021
Žádáme milost pro amerického domorodého aktivistu Leonarda Peltiera
Americký domorodý aktivista Leonard Peltier byl v roce 1977 odsouzen ke dvěma doživotním trestům za údajnou vraždu dvou agentů FBI. Ve vězení už strávil 44 let, z toho několik let na samotce. Vždy trval na své nevině. Soudní proces provázela řada pochybení včetně zatajování důkazů nebo zastrašování svědků.
Případ publikován 23.11.2021
Prominentní právní vědec ve vězení kvůli obraně lidských práv. Pomůžete?
Prominentní právní vědec a obránce lidských práv Sü Č’-jung byl zadržen v únoru 2020 a následně obviněn z údajného „podvracení státní moci“. Téměř rok strávil na samotce a byl mu odepřen přístup k právníkovi. Ve vazbě byl opakovaně mučen.
Případ publikován 8.11.2021
Bránil obyvatele amazonského pralesa, teď za to sedí ve vězení. Pomůžete mu z něj?
Steven Donziger, právník a ochránce práv v oblasti životního prostředí, který úspěšně zastupoval oběti skládkování ropy v Ekvádoru, byl v říjnu odsouzen k šesti měsícům vězení za politicky motivované „pohrdání soudem“. Již více než dva roky strávil v domácím vězení, a to v procesu, který podle expertů OSN postrádá jakýkoli právní základ a porušuje řadu standardů spravedlivého soudu. V prosinci 2021 byl převezen z federální věznice zpět do domácího vězení, kde by měl strávit zbytek trestu.
Případ publikován 4.11.2021
Klimatická krize je krizí lidských práv!
Změny klimatu mají již dnes zásadní vliv na lidská práva milionů lidí. Ohrožují naše právo na život, zdraví, dostupnost pitné vody, potravin, bydlení a práci. Nejvíce dopad klimatických změn pociťují nejchudší nebo lidé z méně rozvinutých zemí. Ohrožena je ale i vláda práva či řada občanských a politických práv.
Případ publikován 20.10.2021
Texaský zákon zakázal většinu potratů. Výjimku nemají ani znásilněné ženy
V Texasu začal platit zákon, který de facto zakazuje provádění interrupcí od šestého týdne těhotenství – tedy ještě předtím, než mnoho žen zjistí, že jsou těhotné. Interrupci nesmí podstoupit ani ženy, které otěhotněly v důsledku znásilnění nebo incestu.
Případ publikován 13.10.2021
Afghánské ženy čelí represím kvůli hrůzovládě Tálibánu. Nenechme to tak!
Dne 15. srpna 2021 Tálibán dobyl hlavní město Kábul, svrhl civilní vládu, obsadil prezidentský palác a převzal kontrolu nad zemí. Téměř okamžitě změnil název státu na Islámský Emirát Afghánistán. Afghánské Ministerstvo pro ženské záležitosti bylo přejmenováno na Ministerstvo neřesti a ctnosti, ženy musely odejít ze zaměstnání a bylo jim doporučeno zůstat doma. Situace kolem vzdělávání dívek je zatím nejistá.
Případ publikován 5.10.2021
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Případ publikován 9.9.2021
Vyzvěte FIFA, aby odpískala zneužívání migrujících pracovníků v Kataru
Mistrovství světa ve fotbale 2022 je jednou z nejočekávanějších sportovních událostí příštího roku. Přestože by se světový šampionát neobešel bez lidí, kteří kvůli němu do Kataru přijeli za prací, mnozí z nich na vlastní kůži zažívají zneužívání a vykořisťování ze strany zaměstnavatelů i státu. Amnesty International proto vyzývá Mezinárodní fotbalovou federaci (FIFA), aby využila svého vlivu a pomohla zastavit vykořisťování pracovníků.
Případ publikován 23.8.2021
Kvůli pomoci politickým vězňům sama skončila ve vězení. Teď je vietnamská aktivistka konečně volná! Tato petice již byla uzavřena
Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. Hrozil jí až dvacetiletý trest. V říjnu 2024 byla propuštěna na svobodu