Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.

akce
© Amnesty International
Česká republika
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Více informací...

akce

akce
nalezeno 504 výsledků:

Případ publikován 21.5.2014
VZKAZUJEME BRAZILSKÉ VLÁDĚ: Protest není zločin
12. června v Brazílii vypukne svátek fotbalu – mistrovství světa 2014. K nadšení má ale mnoho Brazilců daleko. Pod palbou kritiky jsou hlavně vysoké výdaje, které jdou na akci z veřejných peněz nebo zdražení městské hromadné dopravy. Rozsáhlé demonstrace a veřejné protesty ale vláda tvrdě trestá. Policie rozhání demonstranty slzným plynem nebo proti nim zasahuje gumovými projektily. Brazilský kongres navíc právě projednává nové "protiteroristické" zákony - ty jdou ruku v ruce se záměrem vlády dlouhodobě potlačit všechny pokojné protesty v zemi. Amnesty International tak v rámci kampaně "Není to jen o sportu" po olympiádě v Soči a MS v hokeji v Bělorusku poukazuje na další zemi, kde je kromě sportovních utkání důležité sledovat, jak si země vede v oblasti lidských práv.

Případ publikován 19.5.2014
Súdán: Trest smrti kvůli sňatku s křesťanem
Meriam Yehya Ibrahimovou odsoudili k trestu smrti oběšením za údajné "odpadlictví od víry" a ke 100 ranám bičem za "cizoložství". Súdánka je v osmém měsíci těhotenství a ve vazbě je držena spolu se svým 20měsíčním synem. Rozsudek smrti nad ní vynesl soud v hlavním súdánském městě Chartúmu 15. května 2014, protože se odmítla vzdát své víry. Soud jí poté, co byla 11. května shledána vinnou z „cizoložství“ a „odpadlictví od víry“, dal tři dny na to, aby se zřekla svého náboženského přesvědčení. To ale mladá žena neudělala. Meriam byla k smrti oběšením odsouzena na základě paragrafu 126 súdánského trestního zákona za „odpadlictví od víry“, a ke 100 ranám bičem podle paragrafu 146 za „cizoložství“. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí, nespravedlivě odsouzenou pouze za uplatňování práva na svobodu náboženského přesvědčení.

Případ publikován 19.5.2014
Sudan: Death penalty for being married to a Christian
Meriam Yehya Ibrahim, a Christian Sudanese woman, was convicted on charges of 'adultery' and 'apostasy' and is at risk of being sentenced to flogging and death. She is currently in the eighth month of pregnancy and is held in detention with her 20-month-old son. She was sentenced to death on May 11, 2014 after she refused to abandon her religion. Amnesty International considers Meriam as a prisoner of conscience. Her sentence is unjust as she was punished for mere practising of her right to freedom of religion.

Případ publikován 16.5.2014
Sexuální zneužití, elektrické šoky, přivázání k židli a ponechání na přímém slunci - takhle se mučí v Mexiku
Claudia Medina Tamarizová je Mexičanka z města Veracruz, která byla v srpnu roku 2012 ve svém domě násilně zadržena příslušníky mexické námořní pěchoty. Ti ji převezli na nedalekou námořní základnu, kde ji mučili a sexuálně obtěžovali. Claudia byla obviněna, že je členkou mocného a násilného kriminálního gangu, což ale rezolutně odmítá. Druhý den po zdržení Claudii přinutili podepsat prohlášení, které si ani nesměla přečíst.

Případ publikován 14.5.2014
Nigérie: vraťte nám naše dívky!
14. dubna 2014 unesli členové radikální islamistické skupiny Boko Haram více než 250 studentek gymnázia v severonigerijském městě Chibok. Většině dívek ještě nebylo ani 18 let. Některým z unesených se podařilo utéct, většina z nich ale zůstává pohřešovaná. Boko Haram hrozí, že dívky prodají jako sexuální otrokyně nebo je nuceně provdají. Pravděpodobně je ale nakonec budou chtít vyměnit za vězněné členy svojí organizace.

Případ publikován 30.4.2014
Bití do obličeje, nedostatek jídla, zákaz nošení muslimského šátku - takhle se mučí v Uzbekistánu
Dilorom Abdukadirová si odpykává osmnáctiletý trest v taškentském vězení pro ženy v Uzbekistánu. Dilorom byla zatčena v lednu 2010 po návratu do své vlasti, kde se měla opět setkat se svým manželem a dětmi. Ze země utekla v roce 2005 v návaznosti na události v Andizhanu, kde zemřely stovky lidí, včetně žen a dětí. Během pokojné demonstrace tehdy začaly bezpečnostní síly střílet na neozbrojené demonstranty. V dubnu 2010 byla Dilorom odsouzena soudem, který nejednal v souladu s mezinárodními normami pro spravedlivý soud. Dilorom je údajně od počátku ve vazbě mučena a její rodina se obává o její bezpečnost. Amnesty International považuje Dilorom Abdukadirovou za vězenkyni svědomí a domnívá se, že všechna obvinění proti ní vznesená jsou jen záminkou, jak ji potrestat za uplatňování práva na svobodu pokojného shromažďování a projevu.

Případ publikován 30.4.2014
Dilorom Abdukadirova sentenced to 18 years for participating in peaceful protest
Dilorom Abdukadirova, a prisoner of conscience, is serving an 18-year sentence in Tashkent Women’s Prison, Uzbekistan. She was imprisoned after she returned to Uzbekistan in January 2010 to be reunited with her husband and children. She had fled the country after the events in Andizhan in 2005 when hundreds of individuals, including women and children, were killed when security forces opened fire on mostly unarmed demonstrators. In April 2010 Dilorom Abdukadirova was sentenced in a trial that violated international fair trial standards and she was allegedly subjected to torture and other ill-treatment while in pre-trial detention. Her brothers and sisters fear that she is again ill-treated in prison. Amnesty International considers that Dilorom Abdukadirova is a prisoner of conscience and that the charges against her have been brought to punish her for peacefully exercising her right to freedom of peaceful assembly and expression.
Případ publikován 29.4.2014
ČESKÁ REPUBLIKA NESMÍ MLČET K PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V ČÍNĚ
Amnesty International jako organizace, která se mnoho desetiletí zabývá porušováním lidských práv v Číně, je zklamána textem tiskového prohlášení Ministerstva zahraničí České republiky (MZV ČR) a Čínské lidové republiky (ČLR) vydaného dne 29. 4. 2014. V prohlášení stojí, že „Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu.“ Z informací, které má Amnesty International k dispozici, je přitom zcela zřejmé, že v ČLR dochází k porušování lidských práv v obrovské míře a nic nenaznačuje, že by vláda ČLR usilovala o změnu tohoto stavu.

Případ publikován 9.4.2014
Tisíc mrtvých, statisíce uprchlíků. Pomozme zastavit násilí ve Středoafrické republice.
Středoafrickou republikou otřásají nepokoje. Stojí za nimi neshody mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou. V zemi proti sobě aktuálně bojují příslušníci muslimského hnutí Séléka a křesťanské jednotky anti-Balaka. Boje mají jak náboženský, tak politický rozměr. Středoafrická republika totiž v březnu zažila 2013 převrat, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka. Jeho vůdce, Michel Djotodia, se tak stal prvním muslimským prezidentem jinak převážně křesťanské země. Před několika měsíci se jednotky muslimského hnutí Séléka začaly stahovat na sever země, přičemž začaly masakrovat nevinné civilisty. Křesťanské jednotky anti-Balaka začaly na oplátku útočit na muslimské komunity. Prezident pod nátlakem mezinárodního společenství v lednu 2014 odstoupil. To už bylo v zemi minimálně 1000 obětí. V místech největších konfliktů již operují francouzské jednotky Sangaris a síly Africké unie MISCA. Situace je však natolik vyhrocená, že musí neodkladně zasáhnout mezinárodní společenství, jinak podle OSN situace přeroste v genocidu.

Případ publikován 9.4.2014
Help stop unnecessary violence in the Central African Republic
A Muslim exodus of historic proportions is taking place before our eyes, leaving civilians in desperate need for protection and humanitarian assistance. In the Central African Republic, a new surge of violence in their civil war has resulted in thousands of deaths and hundreds of thousands of refugees fleeing the country. The conflict stems from both religious tensions between the minority Muslim and majority Christian communities, but also has political aspects. In March 2013, the nation underwent a coup, after which the first Muslim president, Michel Djotodia, came to power in the predominantly Christian country. By 2014, under significant international pressure, the President resigned. However, the conflict continues. Our research and various reports including the latest report of the UN Secretary General to the UN Security Council indicate that the anti-balaka militias are increasingly becoming organized and the Séléka forces are regrouping in the northeast of the Central African Republic (CAR). This is further compounded with increased proliferation of arms and weapons into the country in breach of the UNSC arms embargo.