Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 489 výsledků:
Případ publikován 13.11.2014
Egyptská aktivistka nespravedlivě odsouzena na 3 roky vězení
Yara Sallamová je obránkyně lidských práv působící v Egyptské iniciativě pro práva na ochranu osobnosti (EIPR). Je známá také svou aktivitou v oblasti práv žen. 21. června dorazila k prezidentskému paláci Itihadíja v Káhiře skupina demonstrantů. Yara Sallamová se protestu nezúčastnila, byla v té době zrovna na procházce se svým bratrancem ve čtvrti Heliapolis. Bezpečnostní složky je oba zadržely během zásahu po skončení protestu ve chvíli, kdy si kupovala vodu. Jejího bratrance druhý den propustili, Yara ale zůstala ve vazbě poté, co policie zjistila, že pracuje pro EIPR. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí a požaduje její okamžité propuštění.
Případ publikován 15.10.2014
Znásilněné dívce z Afghánistánu hrozí smrt kvůli cti
Brishna je desetiletá dívka z provincie Kundúz v Afghánistánu. V květnu 2014 ji znásilnil místní duchovní. Brishně hrozí, že ji kvůli „cti“ zabijí členové její vlastní rodiny nebo místní komunity. Doktorce z organizace Women for Afghan women, která se Brishně snaží pomoct, taky vyhrožují smrtí.
Případ publikován 25.9.2014
Zastavme bičování bloggera!
Raíf Badawí, saúdskoarabský blogger a zakladatel internetového diskuzního fóra, byl odsouzen k deseti letům vězení a 1000 ranám bičem. Provinil se prý zveřejněním příspěvků, ve kterých kritizoval vládní představitele. Ti Badawího výroky na internetu považují za urážky islámu. Kvůli prohlubující se cenzuře internetu a dalším restriktivním opatřením je v Saúdské Arábii vážně narušena svoboda slova a vyjadřování.
Případ publikován 30.8.2014
Iráčtí civilisté v ohrožení života potřebují mezinárodní ochranu
Dobytí druhého největšího iráckého města Mosulu a dalších měst a vesnic na severozápadě země bojovníky Islámského státu (IS, dříve známý jako Islámský stát v Iráku a Sýrii - ISIS) vedlo k masivnímu vysídlení místních komunit a oživení sektářského napětí. Mezinárodní společenství a vlády iráckého Kurdistánu a Iráku musejí urychleně podniknout nezbytná opatření k zajištění ochrany civilistů a poskytnout jim humanitární pomoc.
Případ publikován 26.8.2014
Program česko-čínského investičního fóra mlčí k porušování lidských práv
Ve dnech 28.-29. srpna 2014 se v Praze bude konat česko-čínské podnikatelské fórum. Sjedou se na něj stovky čínských byznysmenů a politiků, aby se tu setkaly s politiky a podnikateli z ČR a dalších evropských zemí. Prostory pro summit poskytl Pražský hrad a záštitu nad ním převzal prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka. Čína je přitom známá jako země, kde firmy často čelí obvinění z porušování lidských práv lidí, kteří pracují v tamních továrnách nebo žijí v oblastech, kde podniky působí. Považujeme proto za nevhodné, že otázka porušování lidských práv není součástí programu fóra. Amnesty International vyzývá naše vládní představitele, aby zajistili, že čeští podnikatelé, kteří zvažují působení v Číně, budou dostatečně informováni o rizicích, která je v Číně čekají v souvislostí s porušováním lidských práv. Dále vyzýváme k otevření těchto témat v rámci bilaterálních vztahů s čínskými partnery.
Případ publikován 11.8.2014
Diskriminace transsexuálů kvůli proceduře změny pohlaví
Pětašedesátiletá Norka narozená jako muž se dožaduje svého práva na změnu pohlaví. Ta je v Norsku možná pouze po podstoupení procedury tzv. úplné změny pohlaví, která zahrnuje sterilizaci. John Jeanette drastický zákrok podstoupit nechce a denně se proto potýká s diskriminací, protože její osobní doklady ji stále identifikují jako muže.
Případ publikován 2.8.2014
Íránský spisovatel odsouzen k trestu smrti
Íránský spisovatel a básník Arzhang Davoodi, který je od roku 2003 vězněn za své politické názory, byl 20. července 2014 na základě nového obvinění z "nenávisti k Bohu" odsouzen k trestu smrti. Arzhang je vězeň svědomí, zadržovaný a odsouzený k smrti za nenásilný politický aktivismus a spisovatelskou činnost. Amnesty International proto požaduje jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění.
Případ publikován 22.7.2014
Izrael/Gaza: Povinnost chránit civilisty mají všechny strany konfliktu
V časných ranních hodinách 8. července 2014 zahájil Izrael v pásmu Gazy pozemní vojenskou operaci s názvem „Ochranná hrana“. Podle OSN bylo za první týden útoků zabito nejméně 214 Palestinců, z toho 44 dětí a 24 žen a více než 1585 lidí bylo zraněno, z toho 435 dětí a 282 žen. Víc než 1660 domů bylo zcela zničeno nebo vážně poškozeno, přes 22 600 lidí nuceně opustilo svoje domovy, 900 000 lidí – polovina populace Gazy – je bez vody. OSN zprávu vydalo 16. července, v den, kdy čtyři palestinské chlapce zabilo izraelské námořnictvo, když hráli fotbal na pláži v Gaze. Tisíce lidí v Izraeli naopak žijí pod hrozbou útoků Palestinců. Amnesty International apeluje na izraelské orgány i palestinské ozbrojené skupiny působící v oblasti pásma Gazy, aby zajistily ochranu životů civilního obyvatelstva.
Případ publikován 17.7.2014
Vývoz zbraní z ČR: Petice předána, ministerstvo zveřejňuje více
Podle nově zveřejněné výroční zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu ČR byl z České republiky v minulém roce vyvezen vojenský materiál za 286,1 milionu eur (cca. 7,5 miliardy Kč), což oproti roku 2012 představuje zhruba šestiprocentní nárůst. Na téměř polovinu, 48% (z 38% za rok 2012) však vzrostl podíl vojenského materiálu, který Česko vyvezlo do zemí, kde je úroveň kvality demokracie velmi nízká nebo žádná a kde jsou záruky, že státní orgány nezneužijí tyto prostředky proti civilistům, mizivé (např. Egypt, Jemen, Etopie, Bahrajn či dokonce KLDR). Jde o země, kde neexistuje demokratická kontrola ozbrojených složek či nezávislé soudnictví a policie. Zveřejněné údaje proto vzbuzují pochybnosti o důkladnosti vyhodnocení lidskoprávních rizik spojených s konkrétními případy exportu.
Případ publikován 25.6.2014
Moje tělo, moje práva: Zastavme beztrestnost sexuálního násilí
16letá Amina Filali z Maroka byla nucená vzít si muže, který ji znásilnil. Podle marockého práva by se tím očistil od zločinu. Amina raději spáchala sebevraždu. Nedovolme, aby se něco takového dělo dál! V Alžírsku a Tunisku stále platí ustanovení zákona, která umožní uniknout pachatelům znásilnění uniknout trestu tím, že se ožení s obětí. V Maroku byl podobný zákon – i díky vytrvalým kampaním lidskoprávních organizací včetně Amnesty International – letos zrušen. Přesto ale marocké právo oběti znásilnění chrání nedostatečně. Dále proto usilujeme o dílčí změny zákonů v těchto zemích a přijetí dalších opatření tak, aby chránila oběti znásilnění, nikoli jejich pachatele.